Bugün sizlere yılın transferinden bahsedeceğim. Sadece Premier Lig için değil, dünya futbolu için de flash bir transfer; Mesut Özil.

weeeeeeengerReal Madrid’in maestrosunu çoktan gözden çıkartan Carlo Ancelotti, Isco transferiyle mesajı vermişti. 10’u takımda istemiyordu. Bu sırada taraftarları tarafından istifaya davet edilen bir Wenger izliyorduk. The Gunners taraftarı çok sıkılmıştı yıldızlarını kaybetmekten. Dile kolay; Ashley Cole, Vieira, Henry, Adebayor, Fabregas ve Van Persie gibi bir çok yıldız uçtu gitti takımdan. Taraftar transfer istiyordu, gerçek bir forvet istiyorlardı. Hatta takımın forveti Giroud bile, kendi formasını riske atarak, bir forvet oyuncusuna ihtiyaçları olduğunu basına deklare etmişti. Arséne Wenger de bu istekleri göze aldı ve taraftarın gönlünü almak, sakinleştirmek adına Luis Suarez’in peşine düştü. Fakat takımın gerçekten ihtiyacının farklı olduğunu biliyordu. Yeri dolmayan oyuncu Van Persie değil, Fabregas’tı. Liverpool’un astronomik teklifi reddetmesi üzerine, bu çapta bir forvet oyuncusu bulamayacağının farkında olan Wenger’in kafasına talih kuşu kondu. Tabi ki Mesut Özil.

Arséne Wenger’in kafasında ki plan şuydu. On yedilik Sanogo’dan, bir dünya yıldızı yaratabilirim. Ya da Fransa’dan yeni Sanogo’lar da bulabilirim. Fakat Fabregas’ın yeri..? Çok haklıydı. O’nun yerini ya kendisiyle, ya Iniesta, ya da Mesut ile doldurabilirdi.

Benim görüşüm Mesut’un, Xavi-Iniesta-Fabregas üçlüsünden bir adım önde olduğudur. Bunu sizlere biraz detaylı anlatmak istiyorum. Barcelona’nın bu pas üçlüsü ve Messi’nin sırrının, hepsinin zeki, ve yıllardır beraber oynamaları olduğunu hepimiz biliyoruz. Barcelona oyunu bir ilizyondur. Biz sihirbazı izleriz. Sihirbaz bakışlarımızı, istediği yere çeker. Biz oraya bakarken numarasını halleder. Barca da bunu yapıyor. Barca’nın sırrı, biz top ayağında olan yıldızı izlerken, top ayağında olmayanların aynı anda, mükemmele yakın hatta kusursuz koşu ve hareketlenmelidir. Bunu mükemmel bir şekilde gerçekleştirecek zekaya sahip olmalarına rağmen, alt yapılarında bunu ezberletirler. Yani sistemi karşı koyulamaz hale getirirler. Top Xavi’nin ayağına geldiğinde, biz Xavi’yi izlerken, Iniesta, Messi yada Fabregas dört farklı seçenek sunar Xavi’ye. Ve bu saniyesel olarak devam ederken rakip de, izleyen bizler de ambale oluruz.

mesut-ozil-in-arsenal-e-transferi_492448Şimdi Mesut’un bu arkadaşlardan farkını anlatacağım. Top Xavi’ye gelir, diğerleri boşa çıkar ve Xavi onların nereye koşu yaptıklarını tahmin eder, topu verir. Yani sadece o hamleyi bilir ve yapar. İkinci hamleyi düşünmez ve ya zorunda kalmaz. Verir ve kendisi boşa çıkmaya başlar. Ama Mesut böyle bir takımda oynamıyor. Mesut hep farklı oyuncuların nereye koştuklarını düşünmek ve tahmin etmek zorunda. Boşa çıkan oyuncular, Barca’lılar gibi her zaman doğru koşu yapamazlar. Mesut bunu da düşünmek ve en optimum tercihi yapmak zorundadır. Ya da tercihini ertelemek zorunda kalabilir ki bu en zorudur ve top kaybı söz konusudur. En önemlisi ise Mesut tek başınadır. Bu durumu göz önüne aldığınızda Mesut’un performansına bakarsanız, paha biçilemez olduğunu göreceksiniz.

Arséne Wenger de bunu gördü ve kolları sıvadı. Arsenal, tarihinin en pahalı transferine imza attı. The Gunners taraftarları şaşkın bir sevince boğuldular. Forvet bekliyorlardı fakat hayal edemeyecekleri bir orta saha transferi gerçekleşmişti. Bir kaç gün sonra bekledikleri forvet transferi haberlerini televizyonlardan öğrendiler. Fakat ilginç olan, haberin kaynağıydı. Chelsea’de ikinci baharını yaşayan, her basın toplantısında Arséne Wenger ile dalga geçmeyi esirgemeyen José Mourinho’nun dudaklarından şu korku sözcükleri dökülüyordu. “Demba Ba’nın Arsenal’e transferini istemedim. Çünkü Özil’in gelmesinden sonra Arsenal lig şampiyonluğu için ciddi bir rakip haline geldi.”

Mesut Arsenal için ne kadar önemli ve nokta bir transfer olduğunu, ve diğer oyuncuların onunla beraber nasıl birer yıldız haline gelebileceğini herkese gösterdi. Arsenal sadece, Mesut gelmeden önce oynadığı Aston Villa maçını kaybetti. 5 galibiyet, 1 malubiyet ile liderlik koltuğunda oturuyor. Mesut Özil, Arsenal formasıyla çıktığı 5 maçta, 5 asist 1 gol’e imza attı. Şampiyonlar Ligin’de, güçlü Napoli karşısında, 1 gol 1 asist ile takımına 3 puanı getirdi. Bu performansa olsa olsa tsubasa etkisi denir.

Arsenal-Arsene-Wenger-001Arséne Wenger, Mesut transferi ile topun içine barutu koymuş oldu. Artık herkes ondan müthiş bir forvet ile fitili ateşlemesini bekliyor. Ama Arséne Wenger o fitilin takımın içindeki Sanogo olduğunu henüz kimseye çaktırmıyor. The Gunners şampiyonluk yarışında ben de varım; ve bundan sonra hep olacağım mesajı veriyor.

Can Uysal Can Uysal (8 Posts)

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı, Manchester City holigani. Rapaiç'i özler, Stoch'u izlerim. Çok çalıma girerim, hazır olun birazdan muzu içeri keserim.


Yorumlar

Bir cevap yazın

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.