“Sosyalizm benim inancıma göre bütün herkesin ortak iyilik için çalışmasıdır. Hayatı da futbolu da böyle görüyorum” der ünlü futbol adamı Bill Shankly… Tony Galvin’inden Chris Houghton’una, Niall Quinn’den Fabrizio Miccoli’ye, Jorge Valdano’dan Fernando Redondo’ya, Kemalettin Şentürk’ten Metin Kurt’a… Futbolun “sol kanat temsilcileri” nin ortak noktasını söyle deseler “mücadele” derim… Tıpkı mevcut düzene karşı verdikleri gibi… Tıpkı rakip futbolcunun karşısında aldıkları pozisyon gibi…

galvin1956 yılının 12 Temmuzunda Huddersfield, West Yorkshire’da doğan Anthony ‘Tony’ Galvin de mücadelesini Sol Açık üzerine verenlerden. Hem sahada hem yaşamında… Futbol yaşamının en parlak günlerini Tottenham Hotspur’da geçiren Galvin, solculuğunun temellerini belki de Hull Üniversitesi’nde aldığı Rus Araştırmaları üzerine eğitime borçlu, bilinmez. Ama Marksist öğretiye olan bağlılığını da sık sık dile getiren, “sol kanat”a koyacağımız isimlerin başında yer alıyor bu İrlandalı…

Sosyalizme gönül veren bir diğer isim ise yine bir İrlandalı, yine Ada’dan, Londra’nın doğusunda bir kasabadan Forest Gate’den; Christopher William Gerard “Chris” Hughton… Tottenham Hotspur’da sol bek olarak 13 yıl top koşturan Chris Hughton, 34 yaşında futbolu bıraktıktan sonra 1993-2007 yılları arasında aynı takımda antrenör ve teknik adam yardımcısı olarak da görev aldı. Postacılık yapan Ganalı bir baba ve İrlandalı bir annenin 4 çocuğundan biri olan 11 Aralık 1958 doğumlu Hughton, futboluyla birlikte yürüttüğü yazarlığı ile de kendinden söz ettirmeyi başarmıştı. Devrimci İşçi Partisi yayın organı News Line’da kaleme aldığı Rus Marksist Devrimci Teorisyen Leon Trotsky üzerine yazdığı yazılarla futbolundan daha çok dikkat çekmeyi başarmıştı.

QuinnTesadüf mü bilinmez ama İrlandalı futbolculardan gelen solculuk başka ülkelerdekilere oranla oldukça fazla.  Bunun bir diğer örneği 37 yaşında futbolu bırakan İrlanda’nın 1.93’lük kulesi Niall Quinn. Sunderland’de adeta efsane gözüyle bakılan Quinn otobiyografisinde şöyle der “Arsenal’de ticareti öğrendim, Manchester City’de futbolcu oldum. Ama Sunderland derimin altında var. Ben Sunderland’i seviyorum.” Niall Quinn de muhalif tarafını, geçtiğimiz günlerde ölen dönemin Demir Leydi’si Margaret Thatcher hükümetinin reformlarından nefret eden isimlerden biri olarak gösterir.

Adımlarımızı çizmeye doğru attığımızda karşımıza sağ bacağındaki Che Guevara dövmesiyle Fabrizio Miccoli çıkar. 1998 fabrizio-miccoli-2010yılında Serie B takımlarından Ternana’da top koştururken Yeni Del Piero olarak lanse edilen 27 Haziran 1979 doğumlu Miccoli’nin de ilginç bir hikayesi vardır. Henüz 17 yaşındayken 14 yaşındaki bir kız olan Flaviana ile evlenen Miccoli’nin Suami adında bir kızı ve Diego adında bir oğlu vardır. Diego ismini Maradona’ya duyduğu hayranlıktan dolayı 2008 yılında doğan oğluna verdiği bilinir.

Kıta değiştirdiğimizde efsane Arjantinli Jorge Valdano şu sözüyle karşılar bizleri; “Topla arası iyi olan her takımın halkla da arası iyidir.” 1955 Las Parejas doğumlu Jorge Alberto Francisco Valdano Castellanos’a çoğu yerde “Futbolun Filozofu” da denir. 16 yaşında Rosario kulübü Newell’s Old Boys’da  başlayan kariyeri Meksika’da düzenlenen 1986 FIFA Dünya Kupası Finali’nde Federal Almanya’ya attığı golle zirveye ulaşmıştır. Futbolculuk döneminde Real Madrid ile büyük başarılara ulaşan Valdano, bir süre direktör olarak da kulübe hizmet vermiş Mourinho döneminde Jose ile arasının bozulması sonucu kulüple ilişkisi kesilmiştir. Futbol’un Düşleri ve Futbol’un Kısa Hikayeleri adlarında iki kitabı bulunan Valdano “Futbol iyi arşivci medyanın yalana başlangıcıdır” der.

paul-breitner-09Almanya’nın Berlin Duvarı ile doğu-batı diye ayrıldığı dönemde Federaller’de Franz Beckenbauer ve Berti Vogts ile kurduğu muhteşem defans tandemi ile gündemde kalan Paul Breitner da solcu futbolcuların başında gelir. Soğuk savaş Almanyası’nın sol görüşlü hareketlerinden “Rote Armee Fraktion”ın (Kızıl Ordu Hareketi) bir üyesi olan Breitner aktif futbol yaşantısından sonra hayatına yorumcu ve köşe yazarı olarak devam ediyor. Hücuma dayalı Sol Bek olarak uzun yıllar formasını terlettiği Bayern Munich’te de şimdilerde danışmanlık yapan Breitner devrimci tutumu, siyasi ve sosyal söylemlerle, özellikle Almanya’nın Berlin Duvarı ile bölünmesiyle ilgili konularda verdiği sol görüşler ile de kendinden fazlaca söz ettirdi. Ayrıca antrenmanlara getirdiği ve bir köşede okuduğu Mao Zedong’un Küçük Kırmızı Kitap’ıyla da futbolculuk döneminde de kötü bir şöhrete sahipti.

lucarelli_991

Sol Kanat Listesinde bir başka İtalyan’ı atlamak elbette ki olmaz; Cristiano Lucarelli… Dünya futbolunda Sol görüş dendi mi resmi temsilci sayılan Livorno’lu Lucarelli gol sevincini bile İtalyan Komünist Partisi’nin amblemi olan sıkılmış yumruk selamı şeklinde yaşar. Komünist bir yaşamı arzuladığını ve seçtiğini de açık açık belirtmekten hiç çekinmez. Öyle ki cep telefonu melodisi bile Dünya İşçi Hareketi şarkısı olan Bandiera Rossa ile çalmaktadır. Gazeteye verdiği bir demeçte Lucarelli şöyle der; “Livorno hakem tarafından kollanmayan tek kulüptür. Çünkü komünisttir.”

metinkurtSınırlarımıza girdiğimizde ise iki oyuncu Sol görüşlü olduğunu açıklamaktan çekinmez. Fenerbahçeli futbolcu Kemalettin Şentürk ve Galatasaray’lı Metin Kurt. Kemalettin’in İşçi Partisi’nin bir üyesi olduğu ve genel seçimlerde partiye oy verilmesi yönünde ilanlarda ismi bulunduğu bilinir. Metin Kurt ise daha çarpıcı bir örnektir. Futbolcu sendikasını kurmaya çalışan ilk kişi olarak tarihe adını yazdırır Sol Açık Kurt, başaramasa bile… “Halka en yakın yer yan çizgilerdir. Ben de orada oynardım. Antrenör ve idarecilerin olduğu tarafta oynamayı sevmiyordum. Numaralının önünde oynamamak için bir devre sağ açık, bir devre de sol açık oynardım” demeci ünlüdür. Kendisi adına yazılmış Kesmeşeker’in şarkısı aslında anlatır her şeyi; “Yani iki şişe ucuz şarap bir tarih yazabilir, verdiğim tüm sözler bir anda uçabilir, sıcak bir bira aşk sendikasında, Metin Kurt gibi yalnızız ceza sahasında, ne güzel…”

Serhat Karakaya Serhat Karakaya (21 Posts)

Duran topun ustasıyım, muz orta hastasıyım...


Yorumlar

One Comments

Bir cevap yazın

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.