Müthiş bir sağ ayak, tam anlamıyla bir forvet… Ama konumuz bu değil.

274 maç 251 gol… Ama konumuz bu da değil!

Onun adı Brian, Brian Clough…

clough_in_derby1968 sezonuydu… Brian Clough yönetimindeki Derby County İkinci Ligin dibine demir atmış, fakat Federasyon Kupası’nda 3. tura yükselmişti. Rakip ise Birinci Lig lideri Leeds United idi.

Herşey böyle başladı.

Büyük bir saygı ve heyecanla, meslektaşını ağırlayacağı dakikaları bekliyordu. Stadın koridorlarını bile kendi elleriyle temizlemişti. Leeds United’a oynattığı şaibeli ve katil futbol umrumda bile değildi. Tek isteği, İngiliz Futbolunun geleneği olan, maçtan sonra  birer kadeh şarap içme şerefine nail olmaktı. Leeds United, iki şaibeli gol ile tur atlamayı başardı. Ama kadehler boş kaldı. Aynı saygıyı Don Revie’den görememişti..

Bu hırs ve intikam duygusu ile, elmanın diğer yarısı olan yardımcısı Peter Taylor ile kafa kafaya verip, futbolu bıraktığını açıklayan Dave Mackay ve iki genç oyuncu ile sözleşme imzalamaya karar verdiler. Üstelik başkanlarının iznini  bile almadan… İşte Brian Clough’un hikayesi böyle başladı..

Devasa bir yükselişle sezonu şampiyon bitirdiler ve Birinci Lige çıkmaya hak kazandılar. Brian Clough, meydan okumaya hazırdı artık. Eşi, yardımcısı ve futbolcularıyla beraber şampiyonluğu kutlarken, Birinci Lig Şampiyonu Leeds’in, Yılın Menejeri seçilen hocası Don Revie ekranlardaydı. Ve Brian Clough buyurdu; “Tadını çıkar Don, evine git, ayaklarını uzat ve keyfini çıkar. Çünkü seneye biz de Birinci Ligde olacağız ve seni haklayacağız!”

Ve nihayet o gün geldi. Ülkenin en iyi takımına karşı, ülkenin en iyi stadında oynayacaklardı. Brian Clough maçı kazanacağından emindi. Soyunma odasına girdi ve oyuncularına şöyle seslendi:

“Geçen sene Leeds ile aramızda koca bir lig farkı vardı. Artık yok, bugün yok. Leeds ile dengiz. John McGovern ve Billy Bremner denk! Kevin Hector ve Johnny Giles denk! John O’Hare ve Paul Madeley denk! Ve bu takımı yenebiliriz! Haydi!”

Leeds United 5 – 0 Derby County…

brian_&_taylor_in_derbyBrian Clough yine dağılmıştı. Çok zeki olmasına rağmen, hırslarıyla başa çıkamıyordu. Leeds’e haddini bildirmek ve futbol öğretmek istiyordu. Ortasahaya ayağında top tutabilen Colin Todd’u yüksek maliyetine rağmen transfer ettiler. Ve yine başkanın haberi yoktu. Başına buyruk, kimseye hesap vermeden yaptığı yüksek maliyetli transferler, ileride başına büyük sorunlar açacaktı. Teknik direktörlükten menajerlik sistemine geçecek İngiliz futboluna büyük katkılar sağlayacak, ama günümüzde Türkiye’ de hala var olan başkanların, o yıllarda İngiliz takımlarının başında olması sebebiyle de kendi sonunu hazırlayacaktı Brian Clough. Aşı tuttu. Büyük takımlar dahil bir çok maçı deplasmanda dahi kazanarak, basamakları birer birer çıkarak, 1972 sezonunda ilk Birinci Lig Şampiyonluğuna uzanmayı başardı. Elbette ki kibirli ve aşağılayıcı Don Revie’nin katil takımı Leeds United’ı devirerek…

Brian’ın müthiş bir soyunma odası vardı. Her maçı orada kazanırdı. Oyuncularına kral olduğunu kanıtlamış, lakin kralın da vatandaşlarıyla oturup kalkabileceğini, hatta şakalaşabileğini göstermişti. Kendini beğenmiş bir dosttu oyuncuları için. Beğenmekte de bir o kadar haklıydı. Şampiyonluk sonrası bir spor spikerinin, “Oyuncularınızdan birisi çıkıp, ‘Hocam yanılıyorsunuz’ dediğinde, tepkiniz ne olur?” sorusuna Brian Clough şöyle cevap vermişti:

“Ona, doğrusunun nasıl olması gerektiğini düşündüğünü soruyorum. Daha sonra bu konuyu enine boyuna inceleyip, 20 dakika kadar konuşuyoruz. Ve sonunda benim haklı olduğuma karar veriyoruz.”

Clough takımını, bir sonraki sezon Avrupa Kupası’nda yarı finale kadar getirmeyi başardı. Rakip Juventus’tu. Ama bu maçtan 4 gün önce, Clough’un rakibi kimdi dersiniz? Evet, Don Revie… Maç öncesi esame listesini isteyen Derby Başkanı, bütün as oyuncuları ilk 11’de görünce adeta deliye döndü ve soyunma odasını bastı. Şampiyonluktan uzaklaşan takımının, bazı önemli oyuncularının, 4 gün sonraki Juventus maçını düşünerek yedek soyunacaklarını düşünmüştü. Brian Clough ile şiddetli bir tartışma içine girdiler. Başkan Clough’a “Maça bir saat kaldı.Yerinde olsam bir kere daha düşünürüm. Yerinde olsam, başkanımı üzmezdim. Sen yokken de burada olan başkanı…” tehdidini kibarca sundu.

“-Tabi ya… Ben buraya gelmeden önce Derby County başkanıydın sen. 2. ligin dibine demir atmıştı ve 20 yıldır kimse adını duymamıştı. Sam Longson adını ise duyan yoktu. Ve ben olmasaydım, kimsenin de duyacağı yoktu! Ne Lig Şampiyonluğu, ne İngiltere Şampiyonluğu, Brian Clough olmadan olmayacaktı.”

“+Sana bir tavsiyede bulunacağım, Brian Clough. Futbol dünyasının gerçeği şudur: Başkan patrondur, sonra yöneticiler gelir, sonra kulüp sekreteri, sonra taraftarlar, sonra futbolcular, ve nihayet, hepsinden sonra, bu yığının en dibinde, en sonda, hepimizin onsuz yapabileceği kahrolası teknik direktörler…”

Leeds’in katil futbolcuları tarafından neredeyse bütün oyuncuları sakatlanan Clough, Juventus maçına yedek takımla çıktı ve 3-1 kaybetti. Maç sonu basına, başkanıyla ilgili yaptığı cesur konuşmalar sonrası taraftarı yanına çekti fakat artık Derby County hocası değildi.


Don Revie İngiltere Milli takımının teklifini kabul etmişti. Yerini doldurabilecek bir kahraman aranıyordu. 3.ligde mücadele eden Brighton ile yeniden yola çıkmaya karar veren Brian Clough ve Peter Taylor ikilisi bu iş için uygundu. Fakat Peter Taylor sözünde duracak, Brigton’u bırakmayacaktı. Aralarında şiddetli bir tartışma yaşayan ikili yollarını ayırdı ve Brian Clough, Yorkshire yolunu tuttu. Don Revie’nin bıraktığı kötü imajı, yine Don Revie’nin katilleriyle silmek istiyordu. Ve takımla ilk buluşmasında bunu açıkça dile getirdi.

brian-clough_&_TAylor_in_nottingham“Hepiniz milli oyuncu olabilirsiniz. Hatta ülkedeki tüm kupaları kazanmış da olabilirsiniz. Ancak bana kalırsa, benim için yapabileceğiniz ilk şey, tüm o kupaları, madalyaları, tüm çanak çömleklerinizi, bulduğunuz en büyük çöp tenekesine atmaktır. Çünkü bunların hiçbirini dürüstçe kazanmadınız. Sen Bremner, kaptanımı her maç sahada görmek isterim, ayrıca güzel ve çekici bir futbolla… Ve sen İrlandalı (Giles), Tanrı sana yetenek, zeka ve pas becerisi verdi. Ama o kramponları, bir başkasının dizine gömmen için vermedi.”

İşler iyi gitmedi.. O büyük oyuncular hala Don Revie’nin katilleriydi. Ve hiçbir zaman Clough’un futbolcuları olmaya niyetleri yoktu. Futbol oynamayan Leeds United oyuncuları, artık hiçbir şey oynamıyorlardı. Altı haftada bir galibiyet, Clough’un sonunu getirdi…

O, asla hırslarından vazgeçecek biri değildi… Ama vazgeçtiği birini yeniden kazanmalıydı. Brighton’u çalıştıran Peter Taylor’a gitti ve ayaklarına kapanıp af diledi. Bu onun için hiç de kolay değildi. Bütün egolarını yoksayarak, birinin önünde diz çökmek… Ve Pete onu affetti. Yeniden bir başlangıç yaptılar. En dipten, sıfırdan bir başlangıç. Takımın adı Nottingham Forest idi..

brian_in_nottinghamBir taşra takımı olan Nottingham Forest’ı 1977’de birinci lige çıkartırken, Capital One Kupasını müzelerine götürdüler. Çıktıkları ilk yıl İngiltere Şampiyonu oldular ve Capital Onu’ı yine müzelerine götürdüler. 1979’da ise Şampiyonlar Ligi Kupasını müzelerine götürürlerken, İngiltere Liginde ikinci olabildiler, Capital One kupası da bir kez daha müzedeydi. 1980 başında Avrupa Süper Kupasını da kimseye hediye etmediler. Ayrıca 1980 yılı Şampiyonlar Ligi Kupasını da alarak tarih yazdılar.  Fakat bu sefer Avrupa Süper Kupası, Kıtalararası Kupa ve Capital One kupasında ikinci olabildiler.

Alt ligden aldıkları bir takım ile sadece üç yılda koca bir tarih yazdı Brian Clough. Bugüne kadar hiç bir İngiliz teknik direktör bu başarıya ulaşamadı. Bir çok kişinin adını bile duymadığı Brian Clough, hiç tartışmasız İngiltere futbol tarihinin en büyük menajeridir. İngiltere Milli Takımında görev almamış en büyük teknik direktördür.

 

Ve bu konu hakkında yıllar sonra sorulan bir soruya, sadece Brian Clough’un dudaklarından dökülebilecek sözcüklerle cevap verir Clough;

“Eminim ki İngiltere Futbol Federasyonu beni seçip görevi bana verirlerse, şovu benim yöneteceğimden korktular. Haklıydılar da, çünkü öyle yapacaktım…”

 

 

Can Uysal Can Uysal (8 Posts)

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı, Manchester City holigani. Rapaiç'i özler, Stoch'u izlerim. Çok çalıma girerim, hazır olun birazdan muzu içeri keserim.


Yorumlar

Comment List

  • Serhat Karakaya
    Serhat Karakaya 26 / 03 / 2013 Reply

    Bill Shankly de bekliyoruz…

  • Suat Küçük 08 / 05 / 2014 Reply

    Pride Park ta ki maçları soyunma odasından takip eden, İngilizlere patronun kim olduğunu göstermiş, mourinho nun 40 yıl önceki üstün versiyonu…

Bir cevap yazın

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.